Monthly Archives: February 2014

fot. Kasia Klimek

Kraków Street Foto: wystawa

fot. Wojciech Gruszczyk

fot. Wojciech Gruszczyk

W sobotę, 22 lutego na krakowskim Placu Szczepańskim miało miejsce otwarcie wystawy Kraków Street Foto. Przez ostatnie kilka miesięcy Maria Dworak pod opieką Zofii Bisiak realizowała swój projekt oparty na relacji mistrz i uczeń. Młodzi mieszkańcy różnych dzielnic krakowa uczyli się różnych technik robienia zdjęć pod okiem doświadczonych fotografów.

Wystawa wzbudziła dużo emocji i radości wśród uczestników projektu, gdyż dzięki uczestnictwie w nim mieli szansę zobaczyć swoje zdjęcia w centrum Krakowa. W trakcie uroczystego otwarcia w lokalu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP odbył się pokaz slajdów fotografii powstałych w trakcie realizacji projektu, czemu towarzyszył koncert zespołu Siemacha Spot Bonarka. Na zakończenie gościł zespół breakdance „Freak Out Squad”. Wszyscy mieli także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w zaaranżowanym studiu portretowym.

fot. Kasia Klimek

fot. Kasia Klimek

fot. Kasia Klimek

fot. Kasia Klimek

Maria Dworak już myśli o kontynuowaniu swoich działań. Na spotkaniu podsumowującym pojawiły się pomysły na kolejne projekty, w tym na organizację międzynarodowej wymiany młodzieżowej łączącej fotografów z różnych krajów, którzy swoją pasję fotografowania chcą łączyć z pracą społeczną.

Wszystkich w Krakowie zapraszamy do oglądania wystawy!

Pl. Szczepański 6

Wystawa będzie otwarta do 9 marca

Posłuchaj rozmowy z Zofią Bisiak i Marią Dworak w radiu RMF Classic.

Odwiedź stronę projektu>>>

Odwiedź fanpage>>>

fot.  Robert Ogurkis

Dzielnico: występ grupy Concrit

 

fot.  Robert Ogurkis

fot. Robert Ogurkis

Akcja grupy Concrit był wydarzeniem kończącym projekt w ramach programu “1/1 Mistrz i Uczeń”, ale także momentem rozpoczynającym proces oswajania przestrzeni kamienicy wokół pracowni.

W ostatnią niedzielę grupa Conrit zaaranżowała na podwórku sytuację z codziennego życia mieszkańców. Na ścieżkę dźwiękowa składały się opowieści dotyczące codziennych rytuałów, dawnych lat w kamienicy i historii sąsiadów.  Opowieści zostały złożone w jedną energetyczną historię o miejscu.

Cieszymy się, że dzięki programowi “1/1 Mistrz i Uczeń” zainicjowane zostało działanie pracowni, która będzie się dalej rozwijała i ożywiała poznańskie Jeżyce!

 

IMG_2160

Jeżyce: występ grupy teatralnej Concrit

IMG_2160

Dobiega końca zimowy etap działań w pracowni na Jeżycach. Nadchodzący weekend będzie okazją, by świętować fakt, iż pracownia będzie działała dalej! W sobotę odbędzie się warsztat muzyczny, a w niedzielę o godz. 15:30 w kamienicy zagości grupa teatralna Concrit, która pokaże swój spektakl pt. “Ślepa uliczka”.

Grupa Concrit przygotowując się do pokazu rozmawiała z mieszkańcami żyjącymi wokół pracowni. Na ich podstawie powstał portret dźwiękowy, który stanowi tło muzyczne dla całej akcji. Grupa zbiera również przykłady codziennych rytuałów mieszkańców, które wypełnią przestrzeń performansu. W ten sposób powstanie historia miejsca zbudowana z indywidualnych historii w podwórku kamienicy. Zapraszamy na Jeżyce!

IMG_2122

Dzielnico: dzieje się!

IMG_2122

Pracownia, założona przez Agnieszkę Chlebowską w ramach projektu “1/1 Mistrz i Uczeń” prężnie działa. Była już między innymi Zakładem Fotograficznym, który gościł dzieci, mieszkańców i miłośników Jeżyc oraz miejscem zbierania opowieści o kamienicy, które przynosili goście Pracowni.

IMG_2160

 

W odwiedziny przyjechała także Bożena Szroeder z pokazem Bajek jakie stworzyli młodzi twórcy z Ośrodka Pogranicze. Odbyło się też spotkanie dla animatorów, artystów i mieszkańców Jeżyc. Bożena Szroeder, mentorka Agnieszki Chlebowskiej, opowiadała o pracy w Ośrodku Pogranicze, był czas na dyskusje na temat “pracy na miejscu” i wyzwań jakie niesie. W ostatni weekend odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży z Jeżyc. Dzieje się!

Podsumowanie projektu Platerøwka: 28 luty

W piątek 28 lutego zapraszamy na prezentację podsumowującą zimowy projekt Platerøwki realizowany przez Natalię Szostak!

Prezentacja obejmie pokaz filmu dokumentującego przebieg projektu oraz wystawę prac plastycznych stworzonych przez mieszkańców Platerøwki. Prace te zostały zainspirowane wspólnymi rozmowami na temat miejsca, w którym mieszkamy – wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Emilii Plater 92 na szczecińskim Grabowie.

Centrum rozmów z sąsiadami zajęło drzewo, które rośnie w jej głównym podwórzu. Nie wiemy kto i kiedy je zasadził. Pamięć najstarszej mieszkanki sięga 1947 r., kiedy lipa sięgała pierwszego piętra otaczających ją oficyn. Dziś jej szczyt widoczny jest ponad dachami. Odkąd tu jest, przeszły obok niej różnonarodowe pokolenia, ona tymczasem zajmuje wciąż ten sam wąski kwadrat ziemi. Wielokrotnie starano się o jej ścięcie: “bo ciemno”, “bo liście”, ale kończy się na regularnym podcinaniu jej gałęzi.

W wielu kulturach lipa była czczona jako święte drzewo. Sądzono, że nie uderzają w nią pioruny, dlatego często sadzono ją przed domem. Uznawana była za drzewo bóstw miłości i życia rodzinnego. Spełniała funkcje ochronne: jej łyka używano do plecenia wianuszków, święconych w oktawę Bożego Ciała. Wianki te służyły do ochrony domu przed niebezpieczeństwem. Cień lipy miał dawać zdrowie, a sen pod lipą – sprowadzać prorocze sny.
Według Mircea Eliade przedmiotem kultu drzew nie były jednak one same, ale ich znaczenie: to co się przez nie objawiało i co się w nich zawierało.

„Nasza” lipa zainspirowała w ostatnich miesiącach szereg działań sąsiedzkich i artystycznych. Po grudniowym „Przesileniu”, kiedy wspólnie przystroiliśmy lipę jako choinkę i styczniowym performansie japońskiego kolektywu twórczego OLTA pt. “Ghost of Modern” (Duch Współczesności), zrobimy kolejny krok. Głos zabierze społeczność aktualnie zamieszkująca kilka oficyn przy ul. Emilii Plater. Lipa, główna bohaterka wydarzeń stała się naszym axis mundi – środkiem świata, wokół którego toczy się nasze życie. Dała nam też pretekst do wspólnych spotkań, refleksji i pracy twórczej; do podjęcia próby określenia miejsca, z którym każdy z nas się utożsamia.
Wystawa prezentować będzie poszczególne wypowiedzi lokatorów wspólnoty, którzy za pomocą wybranej techniki plastycznej wykonali własne prace artystyczne. Towarzyszyć im będzie film dokumentujący projekt zimowy oraz specjalnie na tę okazję przygotowane prace zaangażowanych w projekt artystów.

Dołącz do wydarzenia>>>

Organizatorzy: PLATERØWKA, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”, 1/1 Mistrz i Uczeń, Fundacja LOTTO Milion Marzeń
Partnerzy: Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Emilii Plater 92 w Szczecinie, Werbel Productions, www.olta.jp, Konstelacja Szczecin
Patroni medialni: TVP Kultura, ngo.pl, TOK FM

 

zaproszenie_lekki

Kraków Street Foto: wernisaż 22 lutego

plakat doc  Krakow Street foto ostateczny

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy podsumowującej projekt “Kraków Street Foto” , która odbędzie się 22 lutego o godz. 15:00 na krakowskim Placu Szczepańskim przy Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP.

W planach wspólne oglądanie wystawy, spotkanie z uczestnikami projektu, w tym z jego mentorką, Zosią Bisiak, pokaz slajdów, mini koncert, poczęstunek oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia w zaaranżowanym przez nas studiu portretowym. Przyjdź, bądź z nami i zobacz efekty półrocznych działań w projekcie.

Odwiedź stronę projektu>>>

Odwiedź fanpage>>>

projekt graficzny: Karolina Grzywnowicz

fot. Marta Pociecha

Magdalena Przygońska: sztuka opowiadania

fot. Marta Pociecha

fot. Marta Pociecha

Kim był Szlemiel? Gdzie leży Chełm drugi – na wschód czy na zachód od
Chełma pierwszego? I jak to możliwe, że wszytko jest w nim identyczne?

Za nami już cztery warsztaty ze sztuki opowiadania. Oprócz historii o
Szlemielu, która pochodzi ze zbioru Isaaca Baschevisa Singera
poznaliśmy opowieść o człowieku, który nie wiedział czy jest
szczęśliwy, o szewcu, któremu niczego nie brakowało, szkocką legendę o
brązowej krówce, ormiańską o Kikosie i wiele, wiele innych. Razem z
trenerką, Małgorzatą Litwinowicz ze Studni O, wędrowaliśmy po różnych
kulturach i przypominaliśmy sobie baśnie z polskiej tradycji ludowej.

Propozycja przeprowadzenia warsztatów sztuki opowiadania dla słuchaczy
uniwersytetu trzeciego wieku nie jest tutaj arbitralnie wybraną
propozycją “atrakcyjnego spędzania wolnego czasu”; wybieramy sztukę
opowiadania właśnie dlatego, że na “bagaż” opowiadacza, jego
repertuar, umiejętność kontaktu ze słuchaczami, wiarygodność
opowiadania składają się nie tylko erudycyjne podróże przez literackie
światy, wiedza, której źródłem są biblioteki i księgozbiory, lecz
także doświadczenie, prawdziwe życiowe przygody. I ma to znaczenie nie
tylko w przypadku “wspomnień”, opowiadania własnego życia – wiemy, że
czasem nie jest to w gruncie rzeczy akt intersubiektywny, ponieważ
ocean wspomnień jest klarowną mapą tylko dla wspominającego. Ma to
znaczenie także w przypadku tych gatunków, które intuicyjnie wiążemy
ze sztuką opowiadania – baśni, bajek, gawęd. “Opowiadać tak, jakbym
tam był” – to ideał opowiadacza. Dawać słuchaczom świadectwo z
wydarzeń, w których się uczestniczyło naprawdę – nawet jeśli są to
wydarzenia najbardziej fantastyczne; być wiarygodnym przewodnikiem po
zmyślonych światach. Mistrzowie sztuki opowiadania używają terminu
“karmienie opowieści” – mając na myśli nasycanie jej obrazami,
szczegółami, konkretami. Nie ma to zbyt dużego związku z tym, co
nazywamy “krasomówstwem”, mową literacko piękną – opowieść żywi się
doświadczeniem; im więcej ma go opowiadacz, im lepiej potrafi
przywoływać prawdziwe obrazy, zdarzenia, osoby i czynić je częścią
opowiadanego świata – tym bardziej mu wierzymy. Opowiadacz musi
wiedzieć, co mówi.

to5

Maria Dworak: Z camerą obscurą po Krakowie

W ostatni weekend, w ramach projektu Kraków Street Foto, odbyły się w warsztaty z camera obscura. Poprowadził je Robert Grylak, fotograf prowadzący zajęcia między innymi w Akademii Łucznica. W odwiedziny przyjechała też mentorka projektu, Zosia Bisiak, poznając bliżej wszystkich młodych fotografów. Uczestnicy zdobyli duże zaplecze wiedzy teoretycznej, kilka godzin praktykowania i ciekawego eksperymentowania.

to4

 

to5

W projekcie rozpoczął się już gorący okres. Czas pochłania organizacja wystawy, wybór zdjęć i spotkania z mentorką. O szczegółach będziemy informować już niedługo!

fot. Robert Grylak

Mateusz Baj w finale Sony World Photography Awards

Projekt Mateusza Baja dobiega końca. Powoli kształtuje się koncepcja pierwszej wystawy, która odbędzie się już z początkiem marca we Włodawskim Domu Kultury. Autor kończy robić zdjęcia w Polsce odbywając kolejne spotkania z mentorem i czekając na rozpatrzenie wniosku wyjazdowego, by móc wyjechać na Białoruś.

Z przyjemnością również informujemy, że zdjęcie z cyklu przygotowywanego przez Mateusza zakwalifikowało się do finału Sony World Photography Awards. Gratulujemy!

 

Zuzanna Nadzieja: nowe pomysły

Zuzanna podróżuje po Polsce odwiedzając kolejne nastawnie. Zdjęcia zostały zrobione między innymi w Krotoszynie, Środzie Wlkp., Kobylinie, Zdunach oraz Krobii.
Podczas odwiedzania poszczególnych miejsc, prowadziła ciekawe rozmowy z osobami pracującymi w nastawniach, poznając ich bliżej. Zaowocowało to nowymi pomysłami na końcowy efekt projektu, o których już niedługo będziemy informować!