Mateusz Baj
fotografia dokumentalna

Kto?

Jestem dziennikarzem i fotografem dokumentalistą. W przeszłości związany byłem z mniej lub bardziej poczytnymi tytułami. Urodziłem się i wychowałem się na Polesiu Zachodnim. Foto dziennikarstwo pokochałem poprzez zdjęcia publikowane w nieistniejącym już “Magazynie Gazety”. Fotoreportażu uczyłem się od Andrzeja Zygmuntowicza w Zakładzie Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Co?

W programie 1/1 będę uczniem Tomasza Tomaszewskiego, który pomoże mu zmierzyć się z tematem pogranicza Polsko – Białorusko – Ukraińskiego. Poprzez zdjęcia chcę przedstawić sobie sąsiadów, którzy od II Wojny Światowej oddzieleni są od siebie sztuczną, nieistniejącą nigdy wcześniej granicą.

Dlaczego?

Granica, a właściwie ludzie po jej drugiej stronie, od zawsze mnie inspirowali. Z okien szkolnej biblioteki widziałem poruszające się na Białorusi auta. Podczas spacerów nad rzekę Bug obserwowałem białoruskich i ukraińskich pograniczników. Mieszkając przy granicy dopiero w wieku piętnastu lat ją przekroczyłem i po wielogodzinnej podróży zobaczyłem swoje rodzinne miasto z perspektywy wschodu.

fot. Alicja Szulc

fot. Alicja Szulc

1/1 Mistrz i Uczeń

Projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” realizowany w partnerstwie z Fundacją LOTTO Milion Marzeń, finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Design: Czosnek Studio
Engine: Macchiato Code

Patroni medialni: