Karolina Grzywnowicz : CHWASTY

 

„Chwasty” to mój pierwszy projekt o roślinach. Roślinach, które są zapisem historii społecznej i politycznej. Po II wojnie światowej z terenów Bieszczad, Beskidu Niskiego i Sądeckiego, Pogórza Przemyskiego i Roztocza deportowano ok. 620 tysięcy osób w trakcie dwóch akcji przesiedleńczych. Dziś w tych miejscach nie ma żadnego widocznego śladu ludzkiej obecności. Tereny te podlegają procesowi naturalnej sukcesji przyrodniczej. Po wysiedlonych wsiach pozostała sieć dróg, teraz często prowadzących donikąd, a gdzieniegdzie zachował się tarasowy układ pół z pojedynczymi drzewami owocowymi, które rosły na miedzach wyznaczając granice własnościowe. Jednak roślin, które świadczą o obecności ludzi w tych miejscach, jest dużo więcej. Ich znajomość pomaga odnaleźć wysiedlone wsie, może posłużyć do odtworzenia ich topografii, a także stanowi klucz do zrozumienia tej przestrzeni. Pierwszą częścią mojego projektu jest strona internetowa zawierająca informacje o tych roślinach, mapę wysiedlonych miejscowości oraz wskazówki dające możliwość samodzielnego ich odkrywania. Kolejnym elementem będzie instalacja z roślin: kwitnąca łąka składająca się głównie z chwastów polnych. Łąka na wystawę zostanie przewieziona z jednej z wysiedlonych miejscowości.

ZOBACZ STRONĘ PROJEKTU>>>

Karolina dwukrotnie prezentowała swój projekt w Bunkrze Sztuki w Krakowie - w ramach cyklu "bio flow" etnobotanika Marka Styczyńskiego oraz na naukowo-artystycznej konferencji pt. "Znikanie. jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęło?". Więcej szczegółów>>>

1/1 Mistrz i Uczeń

Projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” realizowany w partnerstwie z Fundacją LOTTO Milion Marzeń, finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Design: Czosnek Studio
Engine: Macchiato Code

Patroni medialni: